GÜNCEL Haberleri
BAŞKAN KILCA: YÜREĞİMİZDEKİ HÜZÜN SONA ERDİ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesiyle 86 yıl sonra yeniden ibadete açılan Ayasofya Cami’de kılınacak ilk namaz için mesaj yayımladı. Kılca, Ayasofya’nın 86 yıl sonra cami olmasının tüm İslam alemi için önemine işaret ederek; “Ayasofya Cami’nin zincirlerini kıran ve 24 Temmuz Cuma günü kılınacak namazla birlikte milyonların yüreğindeki hüzne son veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

BAŞKAN KILCA: YÜREĞİMİZDEKİ HÜZÜN SONA ERDİ
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; Danıştay 10. Dairesinin Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ayasofya'nın ibadete açılacağı müjdesini vermesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, 24 Temmuz Cuma günü kılınacak namazla birlikte İslam aleminin mutluluğunun daha da perçinlendiğini söyledi.

Başkan Hasan Kılca, Ayasofya’nın 86 yıl sonra cami olmasının tüm İslam alemi için önemine işaret ederek; “Bu diriliş, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğünün de ayak sesleridir” ifadesini kullandı.

Ayasofya’nın, Fatih Sultan Mehmed’in mirası olduğunun altını çizen Başkan Kılca, bu tarihi kararın adımlarını başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da şükranlarını sundu.

AYASOFYA ZİNCİRLERİNDEN KURTULDU, 86 YILLIK HASRET SONA ERDİ

Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasından ve bu tarihi ana şahitlik etmekten duyduğu heyecanını aktaran Başkan Hasan Kılca şunları söyledi: “1453'ün Mayıs'ında İstanbul’da doğan fetih güneşi, yüzyıllarca karanlıkta kalan çağlara ve medeniyetlere nur, ilham olmuştur. Bu güneş, sadece İslam beldelerinde değil; dünyanın dört bir yanındaki bütün mazlumlar için de adalet, bilim ve huzur yeni bir çağın başlangıcı olmuştur. Fethin en güzel somut sembolü, gözümüzün nuru Ayasofya Cami yüzyıllardır sadece Osmanlı’nın Bizans’a karşı kazandığı zaferin değil; aynı zamanda aydınlığın karanlığa, iyiliğin kötülüğe, bilginin cehalete karşı kazandığı bir zaferin en güzel nişanesidir. Dolayısıyla aydınlık, tüm dünya için 1453’te başlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gayretleri, milletimizin duası ve adaletin de tecelli etmesiyle Ayasofya, 86 yıllık aradan yeniden özüne, aslına döndü. Ayasofya yeniden hem Doğu'ya hem de Batı'ya nurunu saçmaya devam edecek. Bizler de bu tarihi döneme şahitlik etmiş olmaktan mutlu ve gururluyuz. Vakit, artık gözyaşlarıyla abdest alıp secdelere kapanma vaktidir. Vakit, 86 yıl sonra yeniden Ayasofya'nın kubbelerinden tekbir seslerinin yankılanması vaktidir. Bugün ortaya konan dik duruşla Ayasofya artık özlem zincirlerini kırmıştır, prangalarından kurtulmuştur. İnşallah bu karar, Mescid-i Aksa’nın ve tüm ümmetin özgürlüğünün de nişanesi olacaktır. Ayasofya’nın ibadete açılması kararı kadar Cumhurbaşkanımızın ilk Cuma namazının 24 Temmuz’da kılınacağı kararı da bizlere ayrı bir gurur yaşatmıştır. Bir kez daha, İstanbul'un fatihi Sultan Mehmed Han'ın vasiyetinin yerine getirilmesi için çaba sarf ederek; Ayasofya Cami’nin zincirlerini kıran ve milyonların yüreğindeki hüzne son veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. İstanbul Fatihi Sultan Mehmed'i ve kahraman ecdadımızı rahmetle minnetle anıyorum.”

Yorumlar (0)