RÖPORTAJ Haberleri
Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, geride kalan 2015 yılında ödüller almaya adeta doymadı. Başkan Özaltun, iki ayrı kuruluş tarafından 2015 yılının Türkiye genelinde en başarılı ilçe belediye başkanları arasında gösterildi. Belediye Başkanı Özaltun,ORC Araştırma Şirketleri tarafından halkın oylarıyla yapılan ankette, geride kalan 2015 yılının en başarılı büyükşehir ilçe belediye başkanları arasında 6’ıncı sırada yer aldı. Başkan Özaltun, Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi tarafından da Beyşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Evde bakım hizmetleri” projesi ile 2015 yılının en başarılı yerel yöneticisi seçildi. Bizler de Metropol Konya dergisi olarak Sayın Özaltun’a başarısının sırrını sorduk.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun
PAYLAŞ
A
Haberi Oku
Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
 
1976 doğumlu, Makine Mühendisliği dalından mezun olmuş, daha sonra İşletme dalında yüksek lisans yapmış birisiyim, evli ve üç çocuk babasıyım. On yıl uluslararası bir şirkette görev yaptıktan sonra Beyşehir’de hizmet görevimize başladık. İnşallah görevimize devam ediyoruz.
 
 
 
Başkan seçilmenizle beraber Beyşehir ciddi bir ivme kazandı. Bundan sonra Beyşehir nasıl bir ilçe olacak?
 
Tabii, aslında Beyşehir İç Anadolu Bölgesi’nin ortasında bulunan ve İç Anadolu Bölgesi’nin denizini içinde bulunduran, barındıran bir ilçe. Yani geçmişi Hititler döneminde başlamış,  günümüze kadar devam eden bir şehir. Ve her dönemde farklı misyonunu taşımış bir ilçe. Biz ilçemizi şöyle isimlendiriyoruz” Beyşehir,  İç Anadolu’nun, Konya’nın incisi.” Dolayısıyla bu inciyi biz dönemimizde de parlatmaya çalıştık. Geçmiş dönemimizdeki arkadaşlar da ellerinden gelen imkânlar çerçevesinde tabii ki bir şeyler yapmış. Onlardan da Allah razı olsun. Biz de bu dönemde gerek Başbakanımızın bize vermiş olduğu güç ile gerek Cumhurbaşkanımızdan aldığımız güç ile büyükşehir yasası ile birlikte inşallah Beyşehir’imizi daha da parlayan bir inci haline getirmek için çalışacağız.
 
 
 
ESOMAR üyesi ORC’nın yapmış olduğu ankette Türkiye’nin en iyi altıncı belediye başkanı seçildiniz. Konya’da Büyükşehirler içinde Tahir Başkan da 2. seçildi. Bu konuya da değinebilir misiniz? Burada aslında gelecek yıllara da ‘biz daha üstlere gideceğiz’  mesajı veriyor musunuz?
 
Aslında Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Ağabeyimiz bize her konuda, gerek kişilik konusunda olsun, gerek belediyecilik konusunda olsun örnek olan bir kişi. Biz kendisini sürekli örnek alarak çalışmalarımızı o noktada yürütüyoruz. Yaklaşık bir ay önce Kayseri’de bir derginin yapmış olduğu çalışmada 20 branştan bir tanesinde Konya Büyükşehir Belediyemiz Bilim Merkezi dalında ödül aldı. Biz de Evde Bakım Hizmeti dalında ödül aldık. 20 gün sonra da tekrar ORC Araştırma Şirketi’nin yapmış olduğu ‘’Yılın En Başarılı Belediye Başkanları’’ anketinde de yine Büyükşehir dalında Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Türkiye’de 2. oldu, biz de ilçeler arasında 6. olduk.
 
Kendimize örnek aldığımız kişi doğru kişi aslında. Dolayısıyla büyükşehir noktasında veya diğer kendimize örnek alacağımız ilçeler noktasında kendimize doğru örnekler alıyoruz ve projelerimizi bu noktada Beyşehir’imize yansıtıyoruz. Ve bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Zira hem Konya’da birinci, Türkiye genelinde 6. olarak Evde Bakım Hizmeti dalında ödül aldık. Burada tabii şu önemli aslında: Bu anket yapılırken, bu değerlendirme yapılırken dergi veya anket şirketi vatandaşlara soruyor, hemşerilerimizin değerlendirmesini alıyor. Konya’daki vatandaşlarımıza, Beyşehir’deki vatandaşlarımıza… Bu da bizi mutlu ediyor aslında. Vatandaşlarımıza sorulan sorular vatandaşlarımızın nazarında belediye başkanından veya belediye hizmetlerinden memnun olduklarını ifade ettikleri için bu bizim yapmış olduğumuz hizmetin karşılığını almış olduğumuzu gösteriyor. Vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Aslında bu başarı sadece benim başarım değil vatandaşlarımızın da başarısı. Sadece Belediye Başkanı’nın değil bu başarı ekip ruhuyla çalışmanın başarısı. Biz gerek Büyükşehir Belediyemizde olsun, gerek teşkilatımızla olsun, gerek meclis üyelerimizle olsun, gerek kurumlarımızla olsun, bir sinerji halinde çalışıyoruz ve uyumlu bir birliktelik sağladık. Bu başarı hep birlikte çalışmanın eseri ve özellikle Vekilimiz Mehmet Babaoğlu Bey de bu noktada bizi çok motive ediyor. Ona da çok teşekkür etmeden geçemeyeceğim. O da bize diyor ki ‘Başkanım artık gelin, biz bundan sonra projeler üretelim, Beyşehir’in geleceğini daha da ileri taşıyalım’ diye. Zira Konya- Beyşehir, Beyşehir- Antalya Yolu açıldıktan sonra Beyşehir bugün bir katsa yarın üç kat daha büyüyecek. Hedefimiz büyüyen, gelişen bir ilçe olmak. Zaten Beyşehir’imizin değerleri anlatmakla bitmez. Yani tarihini, güzelliklerini, doğal güzelliklerini…  Amacımız bu doğal güzelliklerden faydalanmak isteyenler için dışarıdan gelen vatandaşlarımıza Beyşehir’i güzel bir noktada tanıtmak ve güzel olarak hazırlamak.
 
 
 
Anadolu Selçuklular zamanında kışlık olarak kullanılan bir Alanya, yazlık olarak kullanılan bir Beyşehir var. Alanya’ya baktığımız zaman artık turizmin gerçekten başkenti olduğunu görmekteyiz. Beyşehir’de Alanya gibi bu konu da bir şeyler yapılabilecek mi?
 
Beyşehir’de hizmet etmek zor. Neden zor? Beyşehir de 33 tane gölün içerisinde bulunan ada var ve adaların birçoğu arkeolojik  sit ve birinci derece sit sınırları içerisinde. Yine keza kıyı kenar çizgisinde başlayıp 1. ,2. , 3. , derece sit sınırlarımız var. Dolayısıyla bu sit sınırlarının  ve tabiat olarak da  kültür varlıkları noktasında ve özellikle uzun dönemde gelişim planlarının iptal edilmesiyle birlikte Beyşehir de proje üretmek göl kenarına çok zor. Kaldı ki mesela bir Kubadabad Sarayı’nın bulunduğu Gölyaka Mahallemiz ve yakınındaki göle kıyısı olan Yeşildağ ve Kurucuova gibi mahallelerimiz var.  Orada insanlarımız çatı tadilatı dahil, küçük tadilatlar yapamıyorlar. Bu konuda yasal yönden aşmamız gereken sıkıntılar var. Milletvekilimizle birlikte bu çalışmaları da şuan yapıyoruz ve özellikle Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığımız bünyesinde İmar İşleri Daire Başkanımız  Nurullah Bey ile bu konuda çalışmalarımız var. İnşallah bu kanuni sıkıntıları aştıktan sonra Beyşehir gelecekte tabii ki iyi noktalarda olacak. Ama hedefimiz şu değil: Beyşehir gölünün etrafını tıpkı Alanya’da ki gibi bir beton kütlesiyle yığmak ve donatmak değil. Koruyarak kullanmak veya kullanarak korumak dediğimiz mantıkta düşünerek, sınırlı imkanlar çerçevesinde bize izinler verilmesi ve gerekli kanunlar konusunda bize sınırlamalar yapılarak otel noktasında olsun diğer sosyal projelerde olsun alanlar oluşturmak hedefimiz.
 
Alaeddin  Keykubat döneminde, Selçuklular döneminde bizim Kurucuova ve  Gölyaka tarafındaki yerimiz yazlık olarak kullanılmış. Tabii kış dönemini oralar biraz daha çetin geçiriyor. Yaz kış gezilip görülecek doğal güzellikte bir bölgemiz. Alaeddin Keykubat’ın ‘’Cennet ya burasıdır ya buranın altındadır’’ dediği yer. Hedefimiz hem o tarafa giden yerli ve yabancı turist, ziyaretçi sayısını arttırmak hem de Beyşehir’imizi daha da güzel noktalara taşımak.
 
 
 
Beyşehir’i Konya ilçeleri arasında bölgesel olarak diğerlerinden farklı kılan ne? Sadece gölü mü?
 
Her yörenin, her mahallenin, her ilçenin, her ilin kendine özgü tarihi, doğal güzellikleri var. Tabii bir sınırlama yapacak olursak Beyşehir gerçekten biraz önce ifade ettiğim gibi içerisinde göl bulunduran, bizim ‘Konya’nın denizi’ diye ifade ettiğimiz bir doğal güzelliği taşıyor. Tabi bu sadece gölden kaynaklı bir güzellik değil. Eşrefoğlu Camiimiz var 1296 yıllarında yapılmış, ahşap direkli camii ve Türkiye’de bir örneği yok. Aynı şekilde Kubadabad Sarayımız var Selçuklu döneminden kalma, Osmanlı Döneminden kalan tarihi Taş köprümüz var geçen sene 100. yılını kutladığımız. Yine Hititler Döneminden kalan Eflatunpınarımız var, Fasıllar Anıtımız var. Yani kısacası Beyşehir’de hem tarih, hem doğal güzellik var hem de insanı güzel. Her zaman şunu söylerim; binaların ne kadar güzel olduğu değil, önemli olan binaların içindeki insanların güzel olması. Beyşehir’in bu ayrıcalığı var, binası da güzel içerisindeki insanları da…
 
 
 
Beyşehir’den yurt dışında yasayan pek çok gurbetçimiz var. Kış nüfusu ve yaz nüfusu ne kadar değişiyor?
 
Gerçekten bu çok önemli bir konu, neden? Beyşehir’in şuan ki yasal nüfusu 71.400. Biz ilk göreve geldiğimizde nüfusu 70.300’dü, şu an 71.400 oldu bu şunu söylüyor: Pek çok ilçe nüfus kaybederken biz nüfus alıyoruz ve bundan sonra da nüfusumuz inşallah her geçen yıl artarak devam edecek. Gönen diye bir mahallemiz var şuan giderseniz o mahallede toplam ikamet eden insan sayısı 30 veya 40’tır. Yazın bu sayı 500’e çıkar. Bu Beyşehir’den olup da dışarıda ikamet eden çok fazla kişi olduğunu ifade ediyor. Bir de Beyşehir yazın özellikle, Bizim festival ve kültür park dediğimiz bir alanımız var buraya ve ilçemize Konya’dan, Manavgat’tan, Nevşehir’den, Ilgın’dan, Seydişehir’den yani Konya’nın etrafındaki il ve ilçelerden  hafta sonu çok fazla ziyaretçilerimiz geliyor. Beyşehir’in hafta sonu merkez nüfusu yazın 150.000- 200.000’leri buluyor. Dolayısıyla yazı ve kışı çok farklı. Yazları bir Alanya’yı geçiyoruz belki de.
 
 
 
Başkanım Beyşehirliler genelde İzmir’e yerleşir denir. Bu doğru mudur?
 
Beyşehirliler sadece İzmir’de değil; İzmir’in yanı sıra Ankara’da, İstanbul’da, Antalya’da Türkiye’nin farklı noktalarında varlar ve yurt dışında da çok fazla gurbetçi hemşerimiz var. Tabii geçmişten gelen bir alışkanlıkla İzmir’e çok fazla bir nüfus kayması olmuş ama şu anda özellikle yurt dışı ve İstanbul’a giden nüfusumuz var. Bizler de özellikle bu farklı şehirlerde ki hemşerilerimiz memleket hasretlerini gidersinler diye belediyemizin web sayfasına şehir kameraları  bölümünü koyduk. Canlı olarak mahallelerini izleyebilecekleri, dolayısı ile sadece Beyşehir’de ki hemşerilerimizin değil yurt içi, yurt dışında ikamet eden hemşerilerimizin de istek ve taleplerini yerine getiriyoruz.
 
 
 
Başkanım sit alanları, tabiat varlıkları, arkeolojik sit alanları ile dolu bir coğrafyada hizmet ederek 6. Başkan seçiliyorsunuz. Bu gibi hizmeti görünmez kılan etkenler olmasa idi ne olurdu?
 
Takdir- i İlahi tabi bilemiyoruz, belki de artısı oluyordur. Biz o kanunlarla yola çıkarak belki biraz daha fazla çalışıyoruz çünkü her yanımız kanun ve yönetmeliklerle çevrili ve biz bu sınırlayıcı hükümlerle yola çıkarak çalışmalar yaptık.
 
Tabi biz bunlardan çok şikâyetçi değiliz neticede bunlar devletimizin geçmişte çıkarmış olduğu kanunlar. Günümüzde çok hafif de olsa bazı yumuşamalar bekliyoruz tabi zira Beyşehir büyüyor, gelişiyor, geliştikçe de bizim ilave yerleşim alanlarına ihtiyacımız oluyor. Tabi başarı noktasında engel olup olmadığını söylemek çok doğru olmaya bilir ama önemli olan vatandaşımız bizi destekliyor, güveniyor. Önemli olan vatandaşın takdiri ve vatandaşımız da bizi takdir ediyor, bizi mutlu eden bu. Yine az önce de ifade ettiğim gibi bu başarı sadece benim değil yine ekip ruhu içerisine hep birlikte çalışılarak yakalanmış bir başarı. Emeği geçen herkese buradan teşekkür ediyorum.
 
 
 
Beyşehirliler sizi gördüklerinde önce hangi isteklerini, hangi konuyu dile getiriyorlar?
 
İlk göreve başladığımızdan bugüne biz kendimizi vatandaşımızdan soyutlamadık. Fırsat buldukça esnaf ziyaretleri olsun, mahalle ziyaretleri olsun vatandaşlarımızla sıkça hasbıhal eder sorunlarına çözüm üretmeye çalışırız. Her yerde olduğu gibi Beyşehir’in de farklı farklı sıkıntılı konuları olur. Bizde de en çok dile getirilen Beyşehir merkezde ki park sorunu. Görev süremizde bu sorunu çözüme ulaştırmayı hedefliyoruz. Diğer yandan kültür merkezimiz olsun, emekliler lokalimiz olsun, kafemiz olsun, Beyşehir Gölü etrafı iyileştirme projemiz olsun, evde bakım hizmeti olsun, ekibimiz çalışmalarına devam ediyor ve bundan sonra da inşallah çalışmalarımız sürecek.
 
 
 
Son olarak Başkanım göreve geldiğiniz günden bugüne pek çok projeye imza attınız ve çalışmalarınız devam ediyor. Hayaliniz nedir?
 
Biz de hayal çok. Hayal ederseniz gerçekleşmesine vesile olmuş olursunuz. Bin hayal edin on tanesi olsun. Hayal demişken sizinle bir hatıramı paylaşmak istiyorum: Ben Belediye Başkan Aday Adayı’yım Beyşehir’de tramvay olacak diye hayalimi dile getiriyordum.  İl Başkanlığında bizlerle, Aday adayları ile bir mülakat yapıldı bana sorulan soru şu: ‘’Başkan durduk yere Beyşehir’de tramvayı niye istiyorsun?’’ O dönemde şunu söylemiştim: ‘’Büyükşehir belediye Başkanımız Konya’ya yeni tramvaylar alacak, Osmanlı döneminden kalan tramvayları da inşallah Beyşehir’imize alacağız’’ diye. Nitekim şuanda dediklerim gerçekleşiyor ve Büyükşehir Başkanımızdan Allah razı olsun Konya’ya çok güzel tramvaylar aldı ve atıl duruma düşen tramvaylardan inşallah bize de gönderecektir. Sadece tramvay değil Beyşehir’in tüp geçit konusu olsun, teleferiği olsun, bunlar sadece hayal şuanda. Biz bu hayalleri gerçekleştirmek için çalışacağız. Belediye bünyemizde kurmuş olduğumuz bir proje ekibimiz var fikir birliği ile hayalleri gelecek nesiller için hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Yorumlar (0)