GÜNCEL Haberleri
“DURGUNLUKTA REKLAM VE BÜYÜME PANELİ”

Konya iş dünyasını ‘Reklam, Tanıtım ve Markalaşmanın Önemi’ konularında bilgilendirmek amacıyla Konya Ticaret Odası tarafından ‘Durgunlukta Reklam ve Büyüme Paneli’ düzenlendi. Panelde ekonomik durgunluk dönemlerinde işletmelerin nasıl bir reklam ve markalaşma politikası izlemesi gerektiği örneklerle anlatıldı. Panele konuşmacı olarak Faruk Atasoy ve Prof. Dr. Hüseyin Altunbaş katıldı.

“DURGUNLUKTA REKLAM VE BÜYÜME PANELİ”
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

Panelin açılış konuşmasını yapan Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Fahreddin Özkul; “Pazar her ne kadar küçülse de rakiplerimizin boşaltmış olduğu pazardaki alanını daha fazla üreterek ve çalışarak firmalarımızı büyütebilir, krizi fırsata çevirebiliriz” dedi. Özkul, 12 sene kadar reklamcılık ve promosyon ürünleri sektöründe faaliyet gösterdiğini ve reklamın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştığını belirterek; “2018 yılında ülke ekonomisi olarak ciddi sıkıntılar geçirdik. Yüksek enflasyon, faiz ve döviz kuru sonucunda ortaya çıkan nispi işsizlik bizleri zorladı. Devletimiz tarafından 2018’in son çeyreğinde ciddi adımlar atıldı. 2018’in son çeyreğinde atılan bu adımlar İnşallah 2019 yılında da devam eder. Bu bağlamda sadece devletimiz üzerine görev ve sorumluluklar düşmüyor. Özel sektör olarak bizim üzerimize düşen ciddi görevler var. Firmalar olarak önümüzde iki seçenek var. Bunlardan birincisi küçülmeye gitmek. Üretimi azaltarak istihdamı azaltırsınız. Uzun yıllar boyunca çabalayarak elde etmiş olduğunuz pazardaki payı feda ederek kabuğunuza çekilirsiniz. İlk verilen refleks bu. Ancak ben ikinci seçenekten yanayım. İkinci seçeneğimiz ise krizi fırsata çevirmektir. Biz bunu tercih etmeliyiz. Pazar her ne kadar küçülse de rakiplerimizin boşaltmış olduğu pazardaki alanını daha fazla üreterek ve çalışarak firmalarımızı büyütebilir” diye konuştu.

                “YAŞANAN DURGUNLUK DÖNEMLERİ ÇOK İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ”

                Durgunluk ortamında reklamla marka yaratmanın öneminden bahseden Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Altunbaş, “Konya’daki reklam sektörü, reklam verenler ve reklamcılık öğrencileri olarak hep birlikte neler yapmamız gerektiğini öğrenmemiz gerekir. Şu an en kolay yapılacak şey ağlamak ve sızlanmaktır. Hayat bundan ibaret değil. Dünyanın değişimine baktığımız zaman markalaşma liginde ön planda olanların hepsinin hikâyesinde, durgunluk ve krizleri iyi değerlendirmiş oldukları geçiyor. O yüzden biz bunu iyi öğrenmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

                “BİR ÜLKE SAHİP OLDUĞU MARKALAR KADAR DEĞERLİDİR”

                Türkiye’de reklamı doğru kullanarak endüstrinin değerli hale getirilebileceğinden bahseden Reklamcılar Derneği Eski Başkanı Faruk Atasoy, “Bir ülke, sahip olduğu markalar kadar değerlidir. Gaziantep’ten Eskişehir’e, Antalya’dan Çanakkale’ye kadar değişik şehirlerimizde Sanayi ve Ticaret Odaları işbirliği ile reklam konusunda bilinçlendirme için pek çok konferans düzenledik. Bu bilinçlendirmenin sonucunda Türkiye’nin ihracatında katma değeri yüksek ürünlerin ihraç edilmesine ağırlık verildi. Bunlar sonucunda Türkiye, reklam pastasındaki payını da büyüttü” ifadelerini kullandı.

                Panel yaklaşık 3,5 saat sürdü. Konuşmacıların anlattıkları konular hakkında örnek olaylardan bahsetmeleri dinleyicilerin ayrıca ilgisini çekti. Panele katılan dinleyiciler organizasyonun son derece verimli geçtiğini dile getirdiler.

Yorumlar (0)