GÜNCEL Haberleri
Kahvenin adı damakların tadı…

Kimi zaman hatır için kimi zaman huzur bulmak için yudumlarız kahvelerimizi. Bol köpüklü kahvelerimizi karşılıklı yudumlarken, Türk kahvesinin bilinen markası olan Has Kahve’yi HGS Firması Genel Müdürü Adnan Şahin’le 2 soru 2 cevap köşemizde konuştuk

Kahvenin adı damakların tadı…
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

Okuyucularımız için biraz kendinizi anlatır mısınız?

1967 yılında Karaman Kazım Karabekir’de doğdum. İlkokul ve Ortaokulu Kazım Karabekir’de Liseyi Bursa Işıklar Askeri Lisesinde okudum. 1989’da Kara Harp Okulunu tamamladıktan sonra Muhabere subayı olarak mezun oldum. Artvin’de ve Eğirdir Dağ Komando okulunda görev yaptım.

1997 yılında Kombassan’ın bünyesinde işe başladım. 1997-2004 yılları arasında Afra’nın genel müdürlüğünü, 2004-2007 yılları arasında ise Kombassan Holding yönetim kurulu başkan vekilliği yaptım.

2008 yılında kahve sektörüne ilk adımlarımı attım. O yıldan beri bu sektörün içerisindeyim. Bunla beraber Has kahve markasının doğuş yeri olan Aziziye bölgesinde fabrika satış mağazamız ve Yeni Şekerciler ’de imalat tesisimiz mevcut.

Kaliteli bir kahvenin özellikleri nelerdir ve iyi bir kahveyi nasıl anlarız?

Kahve Türkiye’ye yurtdışından gelen ülkemizde üretimi olmayan bir bitkidir. Modern yaşamın en sevilen içeceklerinden biri olan kahve, kahve meyvesinin çekirdeklerinden üretilir ve ülkemize çekirdek halinde gelir.

Kahvenin kalitesini çekirdeğinin büyüklüğüne, rengine ve nemini kontrol ederek anlayabiliriz. İyi bir kahve iri taneli olmalı ve çekirdek içerisinde nem olmalıdır. Ayrıca her gelen kahve çekirdeği partisinde çekirdeği makinemizde kavurarak kalitesini kontrol ederiz.

Bizler kahve alırken müşterilerimizin damak tadını değiştirmemek ve alıştıkları lezzetten farklı bir lezzet sunmamak için aynı bölgeden, aynı toprakta ve yetiştirme rakımı aynı olan yerden alırız. Çünkü aynı bölge ve aynı rakıma sahip kahveyi almazsak  kahvenin içerisindeki esansı bile farklı olur. Kahvenin esansı kahvenin yetiştiği bölgeye, rakıma göre ve kavrulma şekline göre farklılık gösterir.

Ülkemizde özelliklede İç Anadolu Bölgesinde kahve çekirdeklerimizi orta derecede kavurup kahve severlere bu şekilde sunarız. Çünkü bölge olarak kahveyi içerken ağzımızda acı bir tat bırakmasını sevmez yumuşak içimli kahveleri tercih ederiz. Bunu bildiğimiz için bizlerde orta derecede kahvelerimizi kavurup bu şekilde müşterilerimize sunarız.

Yorumlar (0)