GÜNCEL Haberleri
“Lezzetli Yemekler Ohh Miss…”

Bir yandan mutfağından gelen lezzetli yemeklerin kokusu diğer yandan güler yüzlü personeli ve kalitesiyle farkını ortaya koyarak gıda sektörüne Konya’da anlam katan Miss Mutfak, damaklarda lezzetini, akıllarda ismini bırakmayı çoktan başardı. Miss Mutfak Gıda Mühendisi Sahre Üstündağ Lamcı ile başarıları üzerine konuştuk. Başarılarının tesadüf olmadığını söyleyen Sahre Hanım ”kaliteli ve doğal ürün tercihlerinin yemeklerine ekstradan lezzet kattığını “belirtti.

“Lezzetli Yemekler Ohh Miss…”
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

Öncelikle kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Miss Mutfak’ la yollarınız nasıl kesişti?

Kayseriliyim. Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü 1997 mezunuyum. Ankara’da Meksmar firmasında dış ticaret sorumlusu, Konya’da da Oslo Gıda da kek ve çikolata üretim müdürü olarak görev aldım. 4 çocuk annesiyim.

Çocuklardan sonra aktif iş hayatına ara verdiğim bir dönemde Tuba Ünal Hanım’la tanıştım. Bana bahsetmiş olduğu" sağlıklı yiyecek ve içeceklerin sunulacağı bir mekan" fikri çok hoşuma gitti ve böyle bir oluşum yolunda birlikte yürüme teklifini hemen kabul ettim. Yakında kuruluşumuzun  birinci yılını tamamlayacağız ve ben Miss Mutfaklı olmaktan hem gurur hem de mutluluk duymaktayım.

Miss Mutfakta misafirlerinize enfes lezzetler sunmanın yanı sıra kaliteli ve hijyenik ürün sunmak için dikkat ettiğiniz kurallardan bahseder misiniz?

Öncelikle hammadde seçimimizde çok titiz davranıyoruz. Bulabileceğimiz en doğal, en kaliteli hammaddeyi Türkiye’nin neresinde olursa olsun mutfağımıza kazandırmaya çalışıyoruz. Tereyağı ve zeytinyağı vazgeçilmezlerimizdendir. Kahvaltılık ürünlerimizi, tüm turşu çeşitlerimizi, sos ve reçellerimizi mutfağımızda üretiyoruz. Üretimini de en doğru yöntemle minimum besin kaybını hedef alarak gerçekleştiriyoruz. Reçel yapımında kireç kaymağı dahi kullanmıyoruz. Ürünlerimizdeki tüm renkler ve aromalar doğaldır. Personelimiz hijyen konusunda eğitimlidir. Mutfağımız hijyen paspasları, hijyen muslukları, tek kullanımlık temizlik malzemeleri vb. konusunda donanımlıdır. Hammadde deposunun, soğutucuların, ocakların, tezgâhların, yerlerin, personelin, kısaca mutfaktaki her bir noktanın  temizliği ve düzeni kontrol edilir ve raporlanır. Mutfağımızda kullandığımız temizlik maddelerinin de mümkün olduğu kadar doğal olmasına özen göstermekteyiz.

Son olarak sağlıklı ürünler adı altında probiyotik ürünler üretiyoruz. Kombu çayı, kefir, kvass, şalgam, fermente turşular, sirkeler, fermente soğan bunlardan bazıları. Detoks suları, smooty ve juice içecekler de mutfağımızda üretmeye başladığımız yeni ürünlerden. Açıkçası sağlıklı yiyecek ve içecek denince Konya’da akıllara Miss Mutfak gelsin istiyorum. Bu konuda da çalışmalarımız devam edecek inşallah.

Yorumlar (0)