GÜNCEL Haberleri
Günay: “Srebrenitsa’yı Unutmadık, Unutturmayacağız”

Günay: “Srebrenitsa’yı Unutmadık, Unutturmayacağız”

Günay: “Srebrenitsa’yı Unutmadık, Unutturmayacağız”
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

Konya’da faaliyet gösteren Aliya İzzetbegoviç Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği (AKSED) Başkanı İbrahim Günay, Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa’da 1995'te yaşanan ve 8 bin 372 Boşnak'ın yaşamını yitirdiği soykırımın 28. yıl dönümünde anma mesajı yayımladı.

Konya’nın Selçuklu ilçesinde faaliyet gösteren Aliya İzzetbegoviç Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği (AKSED) Başkanı İbrahim Günay, Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrinde 1995 yılında yaşanan vahşetin 28. yıl dönümünde anma mesajı yayımladı.

Günay mesajında, 11 Temmuz 1995 tarihinde, Bosna-Hersek’in Srebrenitsa şehrinde 2 gecede 8 bin 372 Boşnak’ın Sırp milisler tarafından katledildiğini belirterek, Srebrenista’da yaşanan soykırımın Bosna’nın kanayan bir yarası olarak tarihe utanç vesikası olarak geçtiğini söyledi. Avrupa'nın göbeğinde, BM’nin gözleri önünde gerçekleşen bu vahşetin üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen acıların unutulmadığına dikkat çeken Günay, “Bosnalı Müslümanların acısını daima kalbimizde hissedeceğiz.” dedi.

Srebrenitsa katliamının, hayatının en unutulmaz ve en üzüntü verici olaylarından birisi olduğunun altını çizen Günay, “Bu soykırımı unutmadık, unutturmayacağız da. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye, dün olduğu gibi bugün de yarın da Bosna-Hersek'in ve Boşnak kardeşlerimizin yanında olmaya devam edecektir. Avrupa ve insanlık tarihinin bu kara lekesinin, ne surette olursa olsun asla unutmayacağız. Bu düşüncelerle aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Rabbim ’den bir daha böyle acılar yaşatmamasını temenni ediyorum” dedi.

 

Yorumlar (0)

Gazete Manşetleri

google reklam

Hack Haber Crack Forum