GÜNCEL Haberleri
AKÖREN BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL ARSLAN

Daha iyi bir belediyecilik için tek çözüm İsmail Arslan…

AKÖREN BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL ARSLAN
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

Yapılmayanı, yapılamayanı hedefleyip başaran, seçildiği ilk günden beri Akören için durmadan çalışan, millete hizmet etmeyi tek gayesi olarak gören ve hayata geçirdiği projelerle ilçede büyük bir değişim başlatan Akören Belediye Başkanı İsmail Arslan sizler için sorularımız yanıtladı.

 

Sizi tanıyabilir miyiz?

1971 yılında Konya İli Akören İlçesinde dünyaya geldim. İlk, orta ve lise öğrenimini Akören’de tamamladım. İş hayatına 1991 yılında Etibank Genel Müdürlüğünde Bilecik İlinde memur olarak başladım. Askerliğimi Nevşehir’de jandarma çavuş olarak yaptıktan sonra 1997 yılında Seydişehir Ziraat Bankasına şef yardımcısı olarak atandım. 2001 yılında Konya Tarım İl Müdürlüğünde muhasebe biriminde çalıştım. Ara verdiğim eğitimime devam ederek Selçuk Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Elektrik Bölümünden mezun oldum. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdim. Akörenliler derneğinde 2 yıl muhasip olarak ve Akören dergisinde de yayın kurul üyesi olarak görev yaptım. 2005 yılında Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde ve Selçuk Üniversitesi Selçuk Tıp Fakültesinde döner sermaye işletme müdür yardımcısı olarak görev yaptım. Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde Mali İşler ve Muhasebe sorumlusu olarak çalışmakta iken istifa ederek çocukluğumdan beri gönül verdiğim kutlu davamızın temsilcisi olan Milliyetçi Hareket Partisi Akören Belediye Başkan aday adayı oldum. Teşkilatlarımızın, Genel Başkan Yardımcılarımızın ve Genel Başkanımız sayın Dr. Devlet BAHÇELİ Bey’in tensipleriyle Milliyetçi Hareket Partisi Akören Belediye Başkan adayı oldum. 31 Mart 2019 yerel seçimlerini % 68,9 oy alarak Akören Belediye Başkanı oldum. Bilge Liderimiz, Türk Dünyasının Teminatı, Türkmen Beyimiz, Sayın Dr. Devlet BAHÇELİ Bey’in emri ve talimatlarıyla üretken Belediyecilik anlayışıyla Akören Belediye Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. İngilizceyi orta derecede bilmekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım.

 

Siyasete giriş nedeniniz neydi?

Siyaset demek ülke için eser üretmek, millete hizmet etmek demektir. Doğup büyüdüğüm bu topraklara bir değer üretmek, hemşerilerimize hizmet etmek en büyük ülkümdü. Memleketime hizmet etmeyi nasip ettiği için Rabbime ne kadar şükretsem azdır. Aslında bizim topraklarımızda siyasete giriş yapılmaz, siyaset hep yanınızda, siyaset hep sizinle beraberdir. Genç yaşta okuduğumuz kitaplar, katıldığımız toplantılar şahsımı hep siyasetin içerisinde harmanladı. Ülkücü camiamızın kıymetli ağabeylerimizi dinleyip, onlarla beraber düşünüp beraber hareket etmek içimdeki milliyetçi duyguları siyasetle ifade etmemi sağlamıştır.

 

Başkanım göreve geldikten sonra Akören’ de yaşanan değişimi bize özetleyebilir misiniz?

Tüm hemşerilerimin 7/24 ulaşabilecekleri bir başkan olacağımı vaat etmiştim, ilk olarak bu dediğimizi yaptık. İnsanlar gece, gündüz istedikleri an şahsıma ulaşabildiler. Her işimizi şeffaf her işimizde hemşerilerimizin önerilerini dinledik. İstek ve önerilerini iletebilecekleri ‘’Beyaz Masa’’ Whatsapp ihbar hattı kurduk. E-belediyecilik hizmetini belediyemize kazandırdık. Yani şeffaf olmak ve ulaşabilir olmak hedefimizi en kısa sürede gerçekleştirdik. Akören’ imizin en büyük eksiği istihdam sahasının bulunmamasıydı. Tüm ekibimle kolları sıvayıp Tekstil atölyesini memleketimize kazandırdık. Yapılmayanı, yapılamayanı hedefledik hep. Çıkmaz sokak da olan Akören imizin ihtiyacı olan, Kızıl elmamız olarak ifade ettiğimiz Boğaz Yolu için tüm çabalarımız sonuç verdi ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay destekleriyle Boğaz yolumuz açıldı. Artık memleketimiz çıkmaz sokak olmayacak, bağlantı yolları ile birlikte tercih edilen güzergâh üzerinde olacaktır. Kır düğün salonlarımız ve birçok parkımız ile halkımızın sosyal ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olduk. Ülke genelinde yaşanılan Covid sürecinde yaşlı, hasta, bakıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelerimizin tüm ihtiyaçları belediyemizden karşılandı. Bu dönemde Anne ve babalarını ziyaret edemeyen vatandaşlarımızın yapacağı tüm hizmetleri belediye personelimiz Covid döneminde yaptılar.

 

Üretken belediyecilik alanında belediyemizin gelirlerini artırmak ve ülke ekonomisine destek olmak amacıyla oluşturulan Güneş Enerjisi Santrali (GES) faaliyete geçirilmiş olup, en kısa sürede yapılan yatırımı karşılayacak ve belediyemize ek gelir elde etmemizi sağlayacaktır. İlçemizin gelişimini sağlamak adına güçlendirilmiş yeni elektrik trafosu ile yeni yatırımcıları Akören’ imize çekebilecek ve elektrik tüketiminde hemşerilerimiz problem yaşamaması için önlemler alınmıştır. Bu yaptığımız hizmetler halkımızın ve üreticilerimizi heyecanlandırırken artık zincirin üçüncü halkası olan Doğal Gaz için girişimlerimize başlayıp kısa sürede sonuç aldık. Hamdolsun 2023 yılı içerisinde İlçe merkezimizde başlayan çalışmalar yılın sonunda 664 abone ulaşmış bulunmaktadır. Üç bin nüfuslu ilçe merkezimize doğal gazı kazandırmamız yıllardır göç veren ilçemizi artık göç alan ilçe konumuna getirecektir. Yaşanabilir bir Akören için tüm imkânlarımızı seferber edip halkımızın ihtiyaçları oluşmadan cevap verebilme adına ekiplerimizle 7/24 sahadayız ve olmaya da devam edeceğiz.

 

Fiziki anlamda yaşanılan değişimler ise, Tülce mahallemize sıcak asfalt çalışmamız, orta orta kaldırım çalışmamız ve ışıklandırılmaları ile birlikte caddenin görünümü değişti. Aynı çalışmamız Hacılar mahallemizde de gerçekleştirerek Akören’ imizin tüm sokaklarını sıcak asfaltla buluşturmayı hedeflenmektedir. İlçemiz genelinde yaptığımız Ay yıldızlı ışıklandırmalar ve Belediye imkânlarımız ile oluşturduğumuz Seyir Tepemiz halkımızın takdirini kazanmıştır. Merkez mahallelerimiz dışında 10 mahallemizde kilitli taş çalışmalarımız, oyun gruplarımız, yenilediğimiz mahalle giriş tabelalarımız, okul ve köy konaklarında yaptığımız çalışmalar, mahalle mezarlıklarında yapılan hizmetlerle eksiklikler giderilmeye çalışılmış ve %95 oranında başarı sağlanmıştır.

 

Göreve geldiğimiz ilk yıl yaptığımız Kültür Festivali ülkemizde yaşanılan Covid ve deprem felaketlerinden dolayı yapamasak da 2. Festivalimizi de yapabildik. Sosyal anlamda yaptığımız bu faaliyetlerin yanında eğitimi ile ön planda olan memleketimizin eğitim konusunda desteklemek adına tüm sınava girecek öğrencilerimize sanal dershane programı verdik. 

 

Belediye Başkanlığı yaparken risk aldığınız dönemler oldu mu?

Elbette oldu. Akören’ imize yatırım yapmak isteyen vatandaşımızın talebi Belediye Meclis oylamasında eşitlik çıkmasına rağmen şahsi oyum ile meclisten geçti. Meclis üyelerimizin yapacaklarımız hizmette şahsımı yalnız bırakmalarına rağmen tüm fedakarlığı göstererek risk aldığım dönemler oldu.

 

İlçede istihdam oluşturmak için ne gibi çalışmalarınız var?

Akören’ imizin en büyük eksiği istihdam sahasının bulunmamasıydı. Tüm ekibimle kolları sıvayıp Tekstil atölyesini memleketimize kazandırdık. Belediyemiz envanterine kazandırdığımız demirbaşlarımız ile yatırımcıyı ilçemize getirmeyi başardık. Zaman zaman yatırımcıdan kaynaklı el değiştirmeler yaşanmasına rağmen aktif çalıştığı dönemlerde 60 kişi istihdam edildi. ‘’Göçe Karşı Bir Umut’’ projesi kapsamında Akören merkezli 42 adet mantar çadırı kurulmuş olup üretici vatandaşlarımız ek gelir elde ederken, saatlik ve günlük çalışan hemşerilerimizde ev ekonomisine katkıda bulunmuşlardır. İlçemiz yatırım teşvik kapsamına alınması ile birlikte birçok sanayici ile görüşülmüş ve şekerleme firması ile ön protokol imzalanarak 80 kişilik istihdam sağlanacak proje Belediye Meclisimizin olumsuz tutumlarından dolayı firma vazgeçmek zorunda bırakılmıştır. Tüm bu engellemelere rağmen girişimlerimiz devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde Hasta Bakım ve Rehabilitasyon merkezi açılacak. Hem bakıma muhtaç vatandaşlarımız faydalanacak hem de bu hizmeti verirken en az 20 vatandaşımız istihdam edilecek. Farklı sektörlerde bulunan yatırımcılar ile görüşmeler yapılmış olup organize sanayi bölgesinin oluşumu ile birlikte birçok firma Akören’ imizde hizmet verebilecektir.

 

Peki, Akören de Sanayi Bölgesi ile ilgili çalışmalarınız var mı?

Daha öncede bahsettiğim gibi ilçem yatırım teşvik bölgesi kapsamına alınmıştır. Farklı sektörlerde bulunan yatırımcılar ile görüşmeler yapılmış olup organize sanayi bölgesinin oluşumu ile birlikte birçok firma Akören’ imizde hizmet verebilecektir. Belediyemiz tarafından belirlenen bölgeler ilgili makamlara sunulmuş en kısa sürede çalışmalarımız neticesine kavuşacaktır.

 

Hiç pişmanlık duyduğunuz oldu mu? ‘‘Keşke belediye başkanı olmasaydım’’ dediğiniz…

Hiç pişman olmadım. Aileme, dostlarıma zaman ayıramadığım için bana ne kadar hayıflanmalarda bulunmuş olsalar da almış olduğum Devlet terbiyesi ve Türk-İslam ülküsü ile devletime, memleketime hizmet etmek için günlerce uykusuz kaldığımız dönemlerde oldu. Fakat hiçbir zaman bıkmadan, usanmadan, azimle çalışmalarımı yürüttüm. Eşimin hastane tedavilerinde bile yanında olmasam da üzülsem de Akören’ imize yapacağımız hizmetler hep ileriye umutla bakmamızı sağladı.

   

Önümüzdeki döneme dair planlarınız, projeleriniz vardır mutlaka.Biraz bahseder misiniz?

Başkan Mahallemizde projesi ile haftalık rutin haline getirerek mahallelerimizin talepleri değerlendirilecek. Hasta Bakım ve Rehabilitasyon merkezi açılacak. Oluşturulan Hayvancılık Sahası projesi hayata geçirilip, bölgeye elektrik ve su ihtiyacı giderilecek.  Çözüm merkezi kurulup AR-GE çalışmaları yapılacak. Mavi Boğaz Tabiat Parkı hizmete sunulacak. Emekliler lokali açılacak. Çocuk kreşi açılacak. Dolukuyu tirit evi açılacak. İlçemize 4. Etap toki konutları kabulleri başlanacak. Yeni hizmet binası yapılacak. Kompakt beton santrali ilçemize kazandırılacak. Gazi Mustafa Kemal İ.Ö.O. müze olarak hizmet verecek. Akören göletine trolbent ve kanal yapılacak. Sokak hayvanları kısırlaştırma merkezi kurulacak. Sanayi sitesi kurulacak. Kültür festivallerine devam edilecek.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Üretken belediyecilik anlayışımız ile Akören’ imize yakışır hizmetler etmeye devam edeceğiz. Yaşanılabilir bir Akören için tüm ekiplerimizle sahada gerekli çalışmaları yapacağız. 2019 yılından sonra ülke genelinde yaşanılan Covid salgını, şahsımın yaşamış olduğu trafik kazası ve Asrın felaketi olan depremden sonra hizmet ağımız olumsuz etkilense de elimizdeki tüm imkânlar kullanılarak hizmet etmeye çalıştık. Verimli geçen beş yılımızın ardından önümüzdeki yıllarda da Akören için en güzel hizmetlerde bulunup, Cumhur İttifakı belediyeciliği Akören’imizde yaşatmaya devam edeceğiz. Bizleri ağırlayıp konuşma fırsatı verdiğiniz için şahsınıza ve tüm ekibinize teşekkür ederim.

 

Yorumlar (0)

Gazete Manşetleri

google reklam

Hack Haber Crack Forum