GÜNCEL Haberleri
FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ FİYATLAR ARTTI

Erkan Başar Gayrimenkul Firma Sahibi Erkan Başar, konut kredisi desteğinin açıklanmasından sonra fırsatçıların yine sahneye çıktığını belirterek fiyatların yüzde 30-40 civarında artış gösterdiğini aktararak bu durumdan sektörün olumsuz etkilendiğini açıkladı.

FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ FİYATLAR ARTTI
PAYLAŞ
A
Haberi Oku

FİYATLARIN UÇMASI SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLEDİ


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı destek paketleri kapsamında ilk defa konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar için değeri 2 milyon liraya kadar olan dairelere 10 yıl vadeli olarak, 0,99 faizle kredi verileceği açıklanmıştı. Özellikle gayrimenkul sektöründe piyasanın yüksek olduğu bir dönemde, konut kredisi seçeneği ev fiyatlarını yeniden uçurdu. Ev, dükkân gibi gayrimenkul değere sahip binalar kredi desteğinin açıklanmasının ardından daha da pahalandı. Bu durum özellikle ihtiyaç sahibi vatandaşları derinden düşündürürken, yatırım yapmak isteyenleri de olumsuz yönde etkiledi.

FIRSATÇILARA GÜN DOĞDU

Emlak sektörüne yön veren, Konya’nın güvenilir firmalarından biri olmayı başaran Erkan Başar Gayrimenkul Firma Sahibi Erkan Başar, kredi paketinin ardından sektörün olumsuz yönde etkilendiğini ve fiyatların yeniden tavan yaptığını söyledi.  Piyasada fırsatçıların olduğunu kaydeden Başar, yaz aylarında iş yapmayı umduklarını fakat kendilerinin de tedirginlik yaşadığını ifade ederek, “Kredi destek paketlerinin açıklanmasının ardından ev ve dükkân fiyatlarının maalesef daha da arttığını, evini ya da dükkanını satmak isteyenlerin kendilerini arayarak fiyatlarını arttırdığını dile getirirken bu saatten sonra fiyatların düşeceğini düşünmediklerini söyledi.

TEK ÇÖZÜM SINIFLANDIRMANIN OLMASI

Fiyatların yüksek olmasından dolayı üzüntüsünü dile getiren Erkan Başar,  “Konut kredisi desteğinin açıklamasından sonra, ev fiyatları ortalama belki de yüzde 30-40 civarında arttı. Fiyat politikasını bizlerde işimiz gereği takip ediyoruz. 30 yıllık evlerin fiyatları bile inanılmaz derece yükseldi. 800 bin liralık bir daire bir anda 1 milyona dayandı. Fiyatların duracağını düşünmüyoruz. Çünkü ülkemizde serbest piyasa adı altında satış yapılıyor. Aslında burada ev ve dükkan konusunda bir sınıflandırma yapılmalıdır. Yani konutlar, evler, daireler, dükkanlar bölgenin gelişmişlik düzeyi, merkezi konumu, ulaşımı gibi etkenlere dayanarak sınıflandırılmalı ve ona göre bir fiyat belirlenmelidir. Yetkili mercilerin sınıflandırma konusunda bir şeyler yapması şarttır. Misal bir bölgede ev 600 bin lira ise, o evin fiyatı 600 bin lira olarak sabit kalmalıdır. Bizler vatandaşların alım gücünün düşmesini istemiyoruz” diye konuştu.

DOĞRU YATIRIM YAPMAK İÇİN DİKKATLİ OLUNMALI

Vatandaşların yatırım yaparken dikkatli olmaları gerektiği konusunda çeşitli uyarılar yapan Başar, “Şu an ki şartlarda yatırım yapmak gerçekten çok zor bir hal aldı. Gene de bu hususta ev alırken dikkat etmeliyiz. Çünkü paramızı doğru zamanda doğru bir şekilde kullanmalıyız. Vatandaşlarımız, daire alırken bilindik, güvenilir ve sektörde söz sahibi olan yerleri tercih etmelidir. Bir binanın iskanı yoksa almamalı, ruhsatına dikkat etmelidir. Tapusu olup olmadığını mutlaka araştırmalı sormalıdır. Binanın borcunun olup olmadığını incelemelidir. En önemli konulardan birisi ise emsal bir şekilde fiyat araştırması yapmalıdır. Çünkü doğru yatırım yapmak kazandırır” diyerek sözlerini tamamladı.

Güven ve çözümün adresi olarak tanıdığımız Erkan Başar Gayrimenkul sahibi Erkan Bey  “bilgi almak isteyenlere bir telefon kadar yakın olduklarını” dile getirdi.

 

Yorumlar (0)

Gazete Manşetleri

google reklam

Hack Haber Crack Forum